Menderes Ege Haber , Menderes , Egeden Haberler , İzmir , Manisa - Menderes de 7 Sivil Toplum Kuruluşu ''MENDERES’E ÇÖP YAKIŞMIYOR'' dedi...
Menderes İTOB Organize Sanayi Bölgesine itfaiye merkezi
Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar Güzel Günler
Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Menderes de 7 Sivil Toplum Kuruluşu ''MENDERES’E ÇÖP YAKIŞMIYOR'' dedi...

Menderes de 7 Sivil Toplum Kuruluşu  ''MENDERES’E ÇÖP YAKIŞMIYOR'' dedi...
Yapımı için Menderes’e dayatılan, Menderes ile birlikte Gaziemir, Karabağlar, Buca, Balçova ve Narlıdere ilçelerinin atıklarının döküleceği “Katı Atık Bertaraf ve Depolama Tesisleri Alanı” diye tabir edilen “çöp tesisi”, İzmir’de çöp için başka alan bulunamadığı bahanesiyle İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından, daha ÇED raporu dahi çıkmadan ihale edilerek, Menderes halkına rağmen yapılmak istenmektedir.
09.07.2021 / 20:00
Menderes de 7 Sivil Toplum Kuruluşu ''MENDERES’E ÇÖP YAKIŞMIYOR'' dedi...
Yapımı için Menderes’e dayatılan, Menderes ile birlikte Gaziemir, Karabağlar, Buca, Balçova ve Narlıdere ilçelerinin atıklarının döküleceği “Katı Atık Bertaraf ve Depolama Tesisleri Alanı” diye tabir edilen “çöp tesisi”, İzmir’de çöp için başka alan bulunamadığı bahanesiyle İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından, daha ÇED raporu dahi çıkmadan ihale edilerek, Menderes halkına rağmen yapılmak istenmektedir.
Söz konusu çöp tesisinin yeri İzmir’in en güzel ilçelerinden biri olan Menderes’in sınırları içerisinde yer alan Çakaltepe Mahallesi Gölova mevkiindedir. Bu bölge, temiz havası ve son zamanlarda değeri daha da çok anlaşılan “sağlıklı yaşam koşulları” nedeniyle, var olan turizm tesisleriyle, tarımıyla bırakın İzmir’i, ülkenin en gözde yerlerinden biridir. Bu bölge aynı zamanda, yine bir turizm ilçesi olan Selçuk’la komşudur.

Yapılan örtülü tarım (sera) ile yaz kış demeden, ülkenin her yerine meyve ve sebze gönderilmektedir. Yine 135 hektar alanda (bununda neredeyse tamamına yakını örtülü tarım) süs bitkileri ve kesme çiçekçilik yapılmaktadır. İzmir Ticaret Odası’nın verileri ile; 9140 hektar alanda meyve, 1887 hektar alanda sebze üretimi yapılmaktadır.
Yine bu bölgeye yerli turistin yanısıra Almanya, Rusya ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından turist gelmektedir. Turizm bacasız fabrikadır. Dünyanın ve ülkemizin COVID-19’dan etkilenmediği yıl olan 2019 yılı verilerine göre turizm gelirleri 34 milyar 520 milyon 332 bin dolar olmuş, gelen turist sayısı da 52 milyona ulaşmıştır. Bu rakamlara Menderes’te önemli bir katkı yapmıştır.

Bizler, Menderes’te yaşayanlar ve ülkenin geleceğini düşünenler olarak “Menderes’i turizm gelirlerinden “nasıl daha fazla pay sahibi edebiliriz” diye düşünmemiz gerekirken, bu şehri yönetenler yapılmak istenen çöp tesisiyle, yaşayanları dahi bölgeden kaçırmak istiyor.
Menderes İlçemiz 2015 yılında 83,331 nüfusa sahipken, 2020 yılı verileri ile 101,338 kişiye ulaşmıştır. Nüfustaki bu artış 2021 yılında da artarak devam etmektedir. Bu artışın sebebi bölgeye yapılmak istenen çöp tesisi değil, yaşam için buranın sağlıklı ve huzurlu bir ilçe olmasıdır.
Bir diğer husus, söz konusu çöp tesisine atık taşıyacak çöp kamyonlarının kullanacağı güzergâhtır. Hâlihazırda ki yollar, oldukça kalabalık olan, hafta sonları ise neredeyse durma noktasına gelen trafiği kilitleyecek, içinden çıkılamaz bir noktaya taşıyacaktır. Dolu olan çöp kamyonlarının Menderes’e sızdıracağı çöp suları, hem çok kötü kokuya sebep olacak, hem de sinekler ve haşeratlar için uygun zemin oluşturacaktır. Bu kötü koku yalnızca yapılmak istenen çöp tesisi ve yakın civarı ile sınırlı kalmayacak, güzergâh üzerindeki bütün yerleşim yerleri bu olumsuzluktan etkilenecektir.
Menderes, İzmir halkına su sağlayan “Tahtalı Barajı” havzasına da ev sahipliği yapmasından dolayı yeterince etkilenmiştir. Bu baraj çöp kamyonlarının geçiş güzergâhında bulunacağından dolayı, yaratacağı kirlilikten İzmir halkıda olumsuz etkilenecektir.
Menderes İlçemiz, İzmir Menderes Havaalanına’da ev sahipliği yapmaktadır. Söz konusu çöp tesisinin yapılmak istendiği bölge, uçakların iniş/kalkış güzergâhının çok yakınındadır. Çöp tesisinde depolamada yapılacağından dolayı burası, uçaklara büyük tehlike arz eden kuş popülasyonunun istemsizce artmasında sebep olacaktır. Eğer bu sebeple bir uçak kaza/kırım’ı yaşanırsa ve ölümle sonuçlanırsa, bunun tek sorumlusu bu tesisi yapan İzmir Büyük Şehir Belediyesi ve buna ses çıkarmayan Menderes Belediyesi olacaktır.
Söz konusu bu bölgenin etrafında sit alanı vardır. Bu tesis tarihi öneme ait bu yerlerin olumsuz etkilenmesine neden olacaktır.
Menderes halkını çok yakından ilgilendiren bu tesisin yapılmasına karar verilirken, nedense burada yaşayanların istekleri hiç dikkate alınmadı. Menderes’in geleceğini bu kadar yakından ilgilendiren bir tesis yapılırken, bir kamuoyu araştırması dahi yapılmadı, yapıldıysa da halkla paylaşılmadı. Bir atasözü derki “Aslan yattığı yerden belli olur”. Bizler yaşam alanlarımızın çöplük olmasına şiddetle karşı çıkıyoruz. Sokağa çıktığımızda çöp kamyonlarının neden olduğu o çirkinlikleri yaşamak istemiyoruz.
Bu güzel, şirin ilçemizde ülkemizin dört bir yanından gelen yurttaşlarımız ile birlikte yaşıyoruz. Buranın yerlisi, eski adıyla “Cumaovalı” kardeşlerimizle beraber bir gelecek hayal ediyoruz. Çocuklarımız hali hazırdaki güzellikleri kaybetmek istemiyorlar. Birimiz Sivas’tan geldi, arkadaşım Ordu’dan, biri Kars’tan, bir diğeri Elazığ’dan, Mardin’den, Tunceli’den, Erzurum’dan, Bitlis’ten… Kısacası ülkemizin her yerinden insanlarımız yaşıyor burada.
Bu bildirinin altında imzası bulunan Menderes Sivil Toplum Kuruluşları olarak böyle bir paylaşımda bulunmayı hiç istemezdik. Umarım bizlerin ve çocuklarımızın daha iyi şartlarda yaşamasını isteyen yöneticilerimiz bu isteğimizi dikkate alır. Bu çöp tesisinin buraya yapılmasından vaz geçer, konum olarak çok daha iyi bir yer bulur ve oraya yapar. Bizler bu çöp tesisini istemiyoruz.
Etiketler:
Bu haber toplam 190 defa okundu

İSTEMEZÜK ZİHNİYETİ İŞ BAŞINDA
İSTEMEZÜKÇÜ zihniyet yine iş başında. Tabi başrolde Yine MUSTAFA KAYALAR ! Bu seferki çılgın projesi Menderes Belediyesi önündeki kavşakta bulunan Saat Kulesi'ni törenle yerinden sökmesi . Şaşırdık mı? Tabi ki HAYIR! Göreve geldiği günden itibaren Menderesli hemşehrilerimizin daha iyi hizmet üretmesi ve sunması için verdiği oylara bırakın layık olmayı, illallah ettiren bir belediye başkanından da farklı bir uygulama beklenmezdi zaten. Yalan ve hile siyaseti üzerine kurulu bir düzenin parçası olan Sayın KAYALAR, Saat Kulesinin yerinden sökme hadisesini seçim beyannamesinde siz kıymetli Mendereslilerle paylaştı mı acaba? Menderesli Hemşehrilerim bir gün uyanıyorlar Menderes ÇÖP turizmi ile anılıyor, birgün uyanıyorlar vatandaşlarımızın arazileri liste liste ilanlarda satılıyor, birgün uyanıyorlar amaçsız basiretsiz beyanları dinliyorlar. Bırakın kardeşim yalan dolanla göz boyamayı, insanları aldatmayı. İki kaldırım boyamakla saati yerinden sökmekle mi Menderesimize hizmet ettiğinizi sanıyorsunuz? Vatandaşlarımızın bin bir emekle sahip oldukları, üzerinde hayatlarını devam ettirdikleri, çocuklarına torunlarına miras olarak bırakacakları arsaları , tarlaları satarak mı insanların dertlerine derman olacaksınız? Menderesli bunu hak etmiyor . Menderesli hemşehrilerimiz metropol İlçe olmanın keyfini yaşamak istiyor. Menderesli artık huzur içinde yaşamak istiyor. Göreve geldiğiniz günden beri insanlara hizmet etmek için ne yaptınız? Varolan güzellikleri yok etmekten başka hangi soruna çözüm buldunuz? Artık Menderesli Hemşehrilerimin tahammülü kalmadı ne size ne de basiretsiz Belediye Yönetim şeklinize. Daha fazla elinize yüzünüze bulaştırmadan görevi ehline devretmenizi tavsiye ediyorum. Emin olun bu hem sizin için, hem Menderes için ,hem de herşeyin en iyisine en güzeline layık olan Menderesli Hemşehrilerim için daha hayırlıdır.

YAZARLAR